Zupa rybna jest jednym z tych dań, które nadają się zarówno do podawania na codzienny obiad, jak i podczas święta. Charakteryzuje się łagodnym smakiem, przyjemnym zapachem oraz niską kalorycznością. Doskonale smakuje i rozgrzewa w chłodne dni. Czy gotowanie zupy rybnej jest trudne? W żadnym razie. Dzisiaj podpowiemy, jak ugotować zupę rybną według prostego przepisu. Wszystkim polecam zupę buraczkową na mięsie na każdą okazję.
Zupa rybna, czyli obiad na co dzień i od święta
Zupę rybną przeważnie podaje się w trakcie świąt Bożego Narodzenia. To wtedy szukamy porad, jak ugotować zupę rybną, jakie przyprawy dodajemy do zupy rybnej, czy też ile czasu gotować zupę rybną. Zupa ta króluje na stołach w wigilię, serwowana pomiędzy tradycyjnym barszczem z uszkami, sałatką jarzynową, a kapustą z grochem. Bez problemu można ją również jeść podczas innych okazji lub na co dzień. Jest syta, rozgrzewająca i bardzo smaczna. Powinna posmakować nawet najmłodszym i największym niejadkom. Podstawowy przepis na zupę rybną można także dowolnie zmieniać i podawać ją z różnymi dodatkami, dzięki czemu za każdym razem będzie smakować inaczej.
Jak ugotować zupę rybną?
Składniki na zupę rybną:
- bulion warzywny – jeśli nie mamy gotowego, przyrządzamy od podstaw,
- masło,
- cebula,
- olej,
- marchew,
- korzeń pietruszki,
- ok. 500 g filetów rybnych, np. mintaja lub dorsza,
- śmietana,
- przyprawy – m.in. sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, czosnek, słodka papryka.
Przygotowanie zupy rybnej:
- Zaczynamy od bulionu. Warzywa myjemy, obieramy i kroimy, po czym wkładamy do garnka i zalewamy wodą. Doprawiamy liściem laurowym, zielem angielskim i zagotowujemy. Jak długo gotować zupę na tym etapie? Powinno wystarczyć ok. 20 min. Tyle potrzeba, aby warzywa zmiękły. Jeśli mamy gotowy bulion, to wystarczy jedynie go zagotować.
- W międzyczasie siekamy cebulę i podsmażamy na maśle z czosnkiem. Można też dodać startą marchew i pietruszkę. Gdy całość się podsmaży, wlewamy gorący i odcedzony bulion. Gotujemy przez ok. 10 minut.
- Myjemy filety rybne, kroimy na mniejsze kawałki i dodajemy do bulionu. Do zupy można przeznaczyć ryby z różnych gatunków, np. łososia, mintaja czy dorsza. Warto też użyć rybich głów i ogonów, aby wywar zyskał lepszy smak i aromat.
- Kiedy zupa rybna się zagotuje, można ją zabielić śmietanką, doprawić do smaku i udekorować ziołami.
Ile czasu gotować zupę rybną?
Po wykonaniu powyższych czynności zupa jest niemal gotowa. Ile czasu gotować zupę po dodaniu ryb? Powinno wystarczyć nie więcej niż 5-10 minut. W przeciwnym razie ryby będą zbyt miękkie i mogą się rozpaść w bulionie. Warto obserwować, w jakim stanie są ryby i jak wygląda zupa, aby wyłączyć palnik w odpowiednim momencie. Ma to bardzo duże znaczenie dla ostatecznego smaku zupy. Pod koniec gotowania najlepiej gotować zupę rybną na małym palniku. Jeżeli smakują nam zupy to zupa grochowa na pewno jest warta spróbowania.
Jakie przyprawy dodajemy do zupy rybnej?
Kluczem do otrzymania pysznej zupy rybnej są odpowiednie przyprawy, które wydobędą głębię jej smaku i aromatu. Przyprawy, które najlepiej pasują do zupy rybnej, to:
- szafran,
- słodka papryka,
- koperek,
- cynamon,
- kminek.
Być może zastanawiasz się, z jakimi dodatkami podawać zupę rybną? Mimo że ta zupa według klasycznego przepisu jest podawana w formie czystej, z samymi tylko warzywami, to tak naprawdę pasuje do niej bardzo wiele dodatków. Nie ma przeszkód, by podać zupę rybną z ziemniakami, makaronem, grzankami czy chlebem. Warto nieco poeksperymentować w kuchni, by odkrywać nowe smaki i sposoby przyrządzania dań – dzięki próbom uda nam się przygotować idealną zupę rybną. Każdy ma przecież nieco inny gust. Dlatego nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytania, jakie przyprawy dodajemy do zupy rybnej, czy też z jakimi dodatkami ją serwować. Trzeba znaleźć swój własny smak.