Tu znajdziesz bajeczne dania i smaku i zapachu

Zupa z młodych buraczków to idealna propozycja na szybki obiad podczas letniej pory roku. Jest nie tylko smaczna, ale również sycąca i pełna prozdrowotnych właściwości. Swój charakterystyczny smak zawdzięcza oczywiście młodym burakom. Nie wiesz, jak zrobić zupę buraczkową czy jak długo ją gotować, by była smaczna? Nic straconego. Podpowiemy, jak ugotować zupę buraczkową w prosty sposób, nie spędzając przy tym zbyt wiele czasu. Następną znakomitą zupą na na blogu jest rosół z kurczaka.

Zupa buraczkowa na mięsie – klasyka polskich zup

Zupa z buraczków jest absolutnym klasycznym przepisem polskiej sztuki kulinarnej. Od lat gości na naszych stołach w różnych wersjach. Niemniej najczęściej przygotowywana jest zupa buraczkowa na mięsie. Zupa ta przywraca smakiem i buraczanym kolorem wspomnienia z dzieciństwa. W końcu nie ma nic lepszego niż podana na obiad zupa buraczkowa np. na żeberkach z ziemniakami, którą spokojnie można zastąpić dwa dania obiadowe. Wszystko dzięki sycącym właściwościom, które pozwalają porządnie najeść się zupą z buraczków. Nic więc dziwnego, że smaczna zupa buraczkowa na mięsie lub warzywach jest prawdziwym przysmakiem w wielu domach. Tak, zupa buraczkowa na kurczaku to pyszne danie, jednak jak najbardziej można ją przygotować również na warzywach. Oznacza to, że odpowiedź na pytanie, jak ugotować zupę buraczkową, może interesować również wegetarian.

buraczki

Jak ugotować zupę buraczkową?

Całe przygotowanie jest prostsze i szybsze, jeśli mamy już gotowy rosół z poprzedniego dnia. Wówczas pozostaje podsmażyć na patelni pokrojoną drobno cebulę, wlać bulion i zagotować, a następnie dodać pokrojone buraki i warzywa. Gdy natomiast chcemy przyrządzić zupę buraczkową na kurczaku czy żeberkach zupełnie od podstaw, wtedy trzeba zacząć od przygotowania wywaru. W poniższym przepisie podpowiadamy, jak ugotować zupę buraczkową na mięsie.

Składniki na zupę buraczkową:

  • porcja rosołowa kurczaka, 
  • ok. 400 g buraczków,
  • 3 ziemniaki,
  • cebula,
  • korzeń pietruszki,
  • czosnek – dwa ząbki,
  • śmietana,
  • natka pietruszki.

Przygotowanie zupy buraczkowej:

  1. Na początku trzeba umyć mięso, zalać wodą i zagotować. Włoszczyznę kroimy i także dodajemy do wywaru. Gotujemy do miękkości warzyw i mięsa. 
  2. Siekamy cebulę na drobno i smażymy na maśle w garnku. 
  3. Z bulionu wyławiamy mięso i warzywa, odstawiamy na bok, a wywar odcedzamy i wlewamy do garnka z zeszkloną cebulą. 
  4. Kroimy w kostkę buraki, ziemniaki oraz włoszczyznę z bulionu. Całość zagotowujemy i doprawiamy czosnkiem. Ile czasu gotować zupę buraczaną na tym etapie przyrządzania? Ok. 25 minut powinno wystarczyć. Można także doprawić zupę koncentratem buraczanym, jeśli nie udało się uzyskać odpowiedniego koloru wywaru.
  5. Na koniec zupę buraczkową doprawiamy do smaku, dekorujemy pietruszką i zabielamy kwaśną śmietaną lub jogurtem. 

Zatem jak widzisz, wyjaśnienie tego, jak ugotować zupę buraczkową, jest bardzo proste. Każdy powinien sobie bez trudu poradzić z tym zadaniem.

Zupa buraczkowa z ziemniakami i nie tylko

Zupę buraczkową klasycznie podaje się z ziemniakami, jednak warto poeksperymentować w kuchni i spróbować innych wariantów. Niewątpliwie zupa buraczkowa na żeberkach z ziemniakami zachwyca podniebienie. Jednak inne rozwiązania mogą być równie atrakcyjne lub nawet lepsze. Buraczana dobrze smakuje podana z jajkiem sadzonym oraz dużą ilością posiekanego koperku. Kwaśny smak zupy można podkręcić za pomocą soku z cytryny lub octu. Jeśli chcemy uzyskać mocny, buraczany kolor, dobrym patentem jest wcześniejsze upieczenie buraków w piekarniku. Jak widać, sposobów na pyszną buraczaną zupę jest wiele – nic, tylko próbować i smakować. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *