Tu znajdziesz bajeczne dania i smaku i zapachu

Jaka zupa jest sycąca i rozgrzewająca? Sprawdź, jak ugotować zupę grochową, żeby nabrała intensywnego smaku oraz zachwycała aromatami. W dalszej części artykułu znajdziesz sprawdzony przepis na grochówkę, dzięki któremu będziesz mieć pewność, ile czasu gotować zupę grochową, aby groch był wystarczająco miękki, ale się nie rozpadał. Jak ugotować pieczarki, żeby były białe? W zależności od typu grochu i tego czy był wcześniej namoczony w wodzie, będzie zależało jak długo zajmie jego ugotowanie w zupie.

Możesz postawić na całe ziarna grochu lub groch łuskany, dowiedz się, jak zrobić swoją ulubioną wersję smacznej grochówki. Ile czasu moczyć groch na zupę grochową? Cały groch należy wypłukać i zalać zimna wodą, moczy się go około 10 godzin, połówki – groch łuskany wymaga krótszego czasu, bo około 2 godziny. Groch po moczeniu robi się o wiele cięższy i zwiększa swoją objętość. Po namoczeniu należy go przepłukać pod bieżącą wodą i przełożyć do garnka ze świeżą wodą. Chcąc uzyskać optymalną konsystencję grochówki na obiad, powinno się przyjąć proporcję 2 – 3 litrów wody na 0,5 kg grochu.

Świetną bazą, na której warto ugotować zupę grochową może być, zwłaszcza:

  • boczek wędzony lub surowy
  • żeberka wieprzowe
  • kiełbasa np. śląska.

Oprócz składników mięsnych i grochu, do garnka powinna trafić także obrana i pokrojona włoszczyzna (marchew, pietruszka, seler, por), ziemniaki pokrojone w kostkę, podsmażona cebulka z boczkiem i kiełbasą oraz czosnek. Kolejną zupą wartą uwagi jest zupą pieczarkowa z makaronem.

Każdy sprawdzony przepis na zupę grochową obejmuje także typowe dla tej zupy przyprawy, takie jak:

  • majeranek
  • tymianek
  • oregano
  • ziele angielskie
  • liście laurowe
  • owoce jałowca
  • lubczyk
  • kminek.

Łatwym i popularnym sposobem na zagęszczenie grochówki jest zasmażka z tłuszczu i mąki, która dodatkowo podbija smak zupy. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić taką zasmażkę, to podpowiadamy, że poprawne jest stosowanie proporcji 1:1. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz: olej rzepakowy, masło klarowane lub smalec. Następnie dodajemy do niego mąkę pszenną, całość energicznie mieszając, aby się nie przypaliło i żeby pozbyć się grudek. Tak przyrumienioną zasmażkę zalewamy zimną wodą i dodajemy do gorącej zupy.

gotowanie zupy grochowej

Ile czasu gotować zupę grochową

Zdecydowanie istotną kwestią dotycząca tego, ile czasu gotować zupę grochową jest uściślenie, jaki typ grochu został wykorzystany w przepisie. Jak długo gotować zupę ogórkową? Całe ziarna grochu gotuje się 1 – 1,5 godziny, jeśli groch wcześniej nie był moczony będzie potrzebował 40 – 50 minut więcej, aby ugotować się do miękkości. W przypadku grochu łuskanego można pominąć etap moczenia w wodzie, wtedy połówki potrzebują około 45 minut gotowania zamiast 25 minut. Podczas gotowania zupy grochowej na obiad, trzeba pamiętać o mieszaniu jej co jakiś czas, gdyż groch opada na dno i może przywierać. Zupa powinna się gotować na wolnym ogniu bez przykrycia. Pamiętajmy także, żeby świeżo ugotowanej grochówki nie zakrywać szczelnie pokrywką podczas studzenia. Należy zostawić szparę umożliwiającą wymianę gazów.

Treściwa zupa grochowa z wkładką mięsną, podana ze świeżym pieczywem może stanowić samodzielny obiad, świetnie sprawdzi się, zwłaszcza na chłodne jesienne czy zimowe dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *